Włoskie kawy - dlaczego tak bardzo je kochamy?
Chyba wszystkim podróżnikom, słoneczna Italia kojarzy się nie tylko z tradycyjną włoską pizzą, ale i z najlepsza kawą o każdej porze dnia! Ten zapach, aromat i co ważne, otoczenie i klimat, jest nie do podrobienia! Mimo, iż największym producentem tych pobudzających ziaren jest Brazylia, to jednak włoska kawa uznawana jest na całym świecie, jako ta odmiana, której koniecznie każdy powinien spróbować. To właśnie we Włoszech picie un caffe to nie tylko sposób na doładowanie energii, ale kultura i konkretne rytuały związane ze spożywaniem aromatycznego naparu towarzyszy niezwykła otoczka i konkretne zasady. Sprawdź, dlaczego cały świat tak bardzo pokochał włoską kawę?
Słynna włoska kawa - energia o poranku!
Oryginalna włoska kawa, parzona o poranku, swoim zapachem i kuszącym smakiem potrafi zachwycić każdego! To nie tylko napar dodający energii, ale filar kultury Włoch. Poranna kawa jest dla rodzimego Włocha obowiązkowym punktem startowym, jednak mimo utartych przekonań, nie jest to duża dawka kofeiny w malutkiej filiżance. Zaskoczony? W słonecznej Italii przepis na udany poranek to mleczne kawy, jak latte, cappuccino i ich wszelkie odmiany. Można wręcz stwierdzić, iż jest to włoska filozofia życia, połączona ze słodkim śniadaniem. Istnieje wiele różnic w kulturze i sposobie picia kawy na świecie, jednak to właśnie Włosi naprawdę kultywują ten rytuał.
Prawdziwa kawa włoska, czyli jaka?
Mianem prawdziwej włoskiej kawy zwie się przede wszystkim mocną kawę, ziarnistą, parzoną w odpowiedni sposób. Opracowana receptura przez Narodowy Instytut Espresso podaje dokładne proporcje na doskonały napar: 7 g zmielonej kawy, 25 sekund ekstrakcji i 25 ml naparu.
Charakterystyczna cecha oryginalnej włoskiej kawy to jej mocny stopień wypalenia, który zmienia smak ziaren. Cechą charakterystyczną włoskiej kawy jest mocne lub bardzo mocne wypalenie, które zmienia posmak ziaren. Włoska kawa do ekspresu najlepiej daje możliwość poznać głęboką esencję z najlepszego espresso. Alternatywą kolbowego czy automatycznego ekspresu do kawy stały się kawiarki, idealnie sprawdzające się w domowej kuchni.
Jakie są rodzaje włoskiej kawy?
Wysokiej jakości kawy prosto z Włoch stosowane do różnych rodzajów zaparzania. Dostępne smaki włoskiej kawy Cellini, wypalane ciemno lub średnio przystosowane są do parzenia w kawiarce i ekspresie ciśnieniowym. Jeżeli myślicie, że kawa włoska to tylko 100% arabica, to jesteście w błędzie. To właśnie mieszanki robusty i arabici są najbardziej lubiane i doceniane. Kawy włoskie certyfikowane jako speciality najczęściej charakteryzują się słodkimi i wyważonymi smakami czekolady, karmelu oraz orzechów.
Jakie kawy włoskie możesz skosztować podróżując po słonecznej Italii?
- Espresso, czyli typowe „Caffe”, to podawany w malutkiej filiżance, czarny, intensywny w smaku napar, z charakterystyczną pianką zwaną „kremą”.
- Doppio, czyli podstawowe espresso w podwójnej dawce.
- Ristretto, kawa która ma mocniejszy smak niż espresso, jest bardziej skoncentrowana i zaparzana z mniejszą ilością wody.
- Lungo lub też Caffe Americano, czyli espresso z dolewką gorącej wody.
- Corretto, czyli klasyczne espresso z dodatkiem smakowego koniaku lub też grappy.
- Cappuccino, to espresso podawane ze spienionym mlekiem i pianką, serwowane w takich samych proporcjach.
- Caffe’ latte, znane wszystkim miłośnikom mleka, bardziej niż samej kawy. Podawane większą ilością mleka niż w tradycyjnym cappuccino i z dużą ilością mlecznej pianki.
- Macchiato, czyli espresso z tzw. „kleksem” z mlecznej pianki.
- Latte macchiato, to duża ilość spienionego mleka na gorąco, z shotem tradycyjnego espresso.
Włoskie sposoby picia kawy - dlaczego tak bardzo lubimy pić kawę?
We Włoszech picie kawy nie ogranicza się zaledwie do spożycia małej dawki kofeiny w celu pobudzenia. Tam obowiązują wręcz całe rytuały dotyczące właśnie picia kawy. Po pierwsze Włosi piją odpowiednie rodzaje kawy o odpowiednich porach dnia. Po drugie - picie kawy to rozmowy ze znajomymi, z rodziną przy jednym stole. Wyjście na kawę to spotkania ze znajomymi, uliczne życie mieszkańców oraz zainteresowanie otaczającą nas codziennością. Jeżeli byliście we Włoszech, doskonale wiecie o czym mowa!
Jeśli kawa z Włoch to tylko 100% arabica – czy aby na pewno?
Zwiedzając Włochy od Mediolanu w stronę południa, smak Waszej kawy będzie się zmieniał. Na początku najprawdopodobniej mieszanka ziaren w kawie będzie wynosiła około 70% arabiki i 30% robusty. Podróżując dalej dalej na południe, stosunek ten będzie się zmieniał, dążąc do wyrównania się aż do połowy. Na Sycylii Wasza kawa będzie to 50% arabica 50% robusta. Zadajmy więc zasadnicze pytanie, dlaczego dodaje się tę robustę?
Co warto wiedzieć, ma ona dużo większy poziom kofeiny, prawie dwukrotnie wyższy od ziaren arabiki. Po drugie, to ta delikatna pianka, która tworzy się na espresso, tzw. Crema, będzie ona znacznie gęstsza i dłużej utrzyma się na powierzchni niż w 100% arabiki. Parząc w domu, czy kawiarni prawdziwą włoską kawę jak La Pavoni, otrzymany napar z takiej blendy będzie miał też mniej kwaskowaty smak, co dla większości osób jest znacznie smaczniejsze.
Jaką kawę wybrać, by odpowiadała naszym potrzebom? Zacznij od tej z Włoch!
Ile razy stałeś w sklepie, przeglądając opakowania kawy z bogatym opisem jej smaku, nie mając pojęcia, która Ci najbardziej posmakuje? Jakie smaki wybrać? Włoskie kawy mają zazwyczaj wyczuwalną słodycz czekolady, orzechów i karmelu. Jeżeli jednak nie przepadasz za słodyczą na języku, zdecyduj się na te z aromatem pomarańczy i moreli.
Jaka więc kawa do domowego ekspresu jest najlepsza? Taka, która Tobie odpowiada najbardziej. Może to właśnie ten smak, który pozostał Ci na języku po włoskich wakacjach. Teraz już możesz śmiało przeglądać etykiety włoskiej kawy, przeglądając jej kwasowość, wypalenie czy smak, i dobierać tę najpyszniejszą dla siebie!