Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Uprawa kawy w domu: jak ją uprawiać?

2023-01-24
Uprawa kawy w domu: jak ją uprawiać?

Własna plantacja kawy w domu? Cóż, w naszych warunkach klimatycznych raczej nie zmienisz się w eksportera cennych ziaren, ale możesz cieszyć oko wyglądem kawowca: pięknej, doniczkowej rośliny. Jak uprawiać ją w domu? Jak często podlewać i jakie jeszcze warunki spełnić, by jej nie zaszkodzić? W tym artykule zdradzamy wszystkie najważniejsze informacje.

Uprawa kawy w domu – wszystko, co musisz wiedzieć

Kawowiec rośnie w dość specyficznych warunkach: musi być gorąco i wilgotno, musi być też niskie ciśnienie. Idealnie, jeśli podłożem są twarde skały. Czy w Polsce da się wyhodować roślinę, która ma takie wymagania? Tak, ale to nie takie proste.

Zacznijmy od najważniejszych informacji. Roślina, którą możesz wyhodować w domowych warunkach, to kawa arabska (czyli Coffea arabica) – krzew należący do rodziny marzanowatych (Rubiaceae), pochodzący z obszarów wschodniej Afryki – z Etiopii i Mozambiku. Roślina może kwitnąć i owocować przez cały rok, ma duże, błyszczące, lancetowate liście, drobne białe kwiaty oraz owoc w postaci czerwonego pestkowca.

Kawowiec można wyhodować na dwa sposoby: ze świeżego ziarna, które ma jeszcze zdolności kiełkowania (najlepiej z robusty, która jest łatwiejsza w uprawie) lub z gotowej sadzonki. Druga metoda będzie zdecydowanie łatwiejsza, jeśli nie masz dostępu do świeżych ziaren kawowca. Sadzonki kawowca kupisz w sklepach ogrodniczych czy zamówić z internetu. Kawa do domu to Twoje marzenie? Zobacz, jak ją wyhodować.

Czy kawowiec można uprawiać w doniczce?

Kawowiec można uprawiać w doniczce – to najlepsze i najbardziej praktyczne rozwiązanie, bo pozwoli Ci kontrolować warunki, jakie zapewniasz roślinie. Co ważne, kawowiec należy umieszczać w donicy z dziurą, która umożliwi regulację poziomu wody, a nie w doniczce umieszczonej w podstawce bez otworu. Co ważne, nie są Ci potrzebne żadne akcesoria do kawy – wystarczy donica, spryskiwacz, konewka, gleba, ewentualnie keramzyt i woda.

Jak sadzić kawę w doniczce?

Najważniejszym krokiem w uprawie kawy jest przygotowanie odpowiedniej gleby. Musi być lekka i kwaśna – w sklepie ogrodniczym szukaj ziemi przeznaczonej do cytrusów. Sadzonki kawy powinny być sadzone po jednej w donicy, nigdy nie należy doprowadzać do umieszczania po kilka roślin obok siebie.

Jak pielęgnować kawowiec w domu?

Pielęgnacja kawowca w domu nie jest bardzo trudna, jednak trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Najlepiej umieścić roślinę w miejscu widnym, ale wbrew pozorom nie nazbyt nasłonecznionym. Najodpowiedniejsza dla rośliny temperatura wynosi 20–22 stopni Celsjusza, czyli pokojowa.

Co stanie się z kawowcem zimą? Nie musisz się o to martwić, gdyż kawowiec nie wymaga okresu spoczynku. Należy tylko w tym czasie ograniczyć nawożenie, a także poprawić wilgotność powietrza wokół rośliny. Zimą należy pilnować przeciągów, które mogą wpłynąć niekorzystnie na roślinę i doprowadzić na przykład do zrzucenia przez nią liści.

Kawę arabską w donicy warto nawozić co dwa tygodnie w okresie od marca do października, korzystając ze specjalnych nawozów przeznaczonych do roślin o ozdobnych liściach.

Jak często podlewać kawę w doniczce?

Kawowce bardzo lubią dużą wilgotność i wymagają stale mokrego podłoża, ale bardzo źle znoszą przelewanie. Lepiej zapewnić roślinie warstwę drenażową z keramzytu, postawić ją w pobliżu otwartego akwarium lub nawilżacza powietrza. Najlepiej mniej więcej co 2-3 dni sprawdzać palcem poziom wilgoci w glebie, w jakiej rośnie Twoja kawa.

Ile czasu rośnie kawa?

Kawa uprawiana z siewu (to znaczy hodowana od ziarenka) zakwita po około 3-4 latach. Chociaż w naturze kawowiec jest wysoką rośliną, w mieszkania nie przekracza zwykle 2 metrów. Jeśli chcesz, by był niższy, przycinaj pędy – w ten sposób poprawisz też rozkrzewianie się rośliny. Co zrobić, by kawa wydała nasiona? W tym celu trzeba samodzielnie zapylać kwiaty pędzelkiem.

Co, gdy kawa w doniczce choruje?

Kawowiec w doniczce może chorować z wielu różnych powodów – nadmiernego lub niewystarczającego poziomu nasłonecznienia, zbyt niskich temperatur czy na skutek działania bakterii, wirusów lub grzybów. Specjaliści radzą, by w pierwszej kolejności sięgnąć po wyciąg z grejpfruta, który dostępny jest w sklepach ogrodniczych czy w internecie. Można nim roślinę opryskać i podlać – specyfik ten zwalcza choroby grzybowe i wirusowe, poprawia też kondycję rośliny. Znawcy radzą też w przypadku na przykład brązowiejących liście stosować czosnek lub tytoń, który powinien odstraszyć pasożyty. W przypadku występowania problemów, warto przesadzić roślinę do nowej gleby, oczywiście odpowiednio dobranej pod kątem kwasowości.

Jak miałeś okazję się przekonać, uprawa kawowca w domu nie musi być bardzo trudnym zadaniem. Z tą rośliną spokojnie poradzą sobie również mniej doświadczone w pielęgnacji zieleni osoby. Choć to nie ta sama kawa ziarnista, która rośnie w Afryce, dostarczając ziaren do słynnych palarni, warto zachwycić się jej pięknym wyglądem.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.48 / 5.00 155 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Tochę długo to trwało ale jest OK.
2024-03-14
Szybka dostawa
pixelpixel