Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy woda ma wpływ na smak kawy?

2022-12-20
Czy woda ma wpływ na smak kawy?

Woda + kawa = duet doskonały. Ale wyłącznie wtedy, gdy oba te elementy są odpowiednio wyselekcjonowane. Tak, zgadza się – dotyczy to nie tylko mieszanki ziaren, ale też wody, która musi mieć odpowiedni skład i temperaturę. Jeśli o tym nie wiedziałeś lub po prostu chcesz odświeżyć informacje, zajrzyj do naszego poradnika poniżej.

Woda i kawa – duet idealny

Kawa to więcej niż napój. To kwintesencja przyjemności, relaksu, komunikacji z innymi. Jej parzenie ma naprawdę imponującą tradycję i… wiele odsłon. Do wyboru masz między innymi esencjonalne espresso, słodkie cappuccino, orzeźwiające frappe, pobudzające americano i wiele innych kaw. W przypadku każdej z nich podstawą (poza opcjonalnym mlekiem, cukrem, kakao, lodami czy cynamonem), są dwa składniki. To zmielone ziarna kawy oraz woda, która wydobywa z nich wszystko, co najlepsze: głęboki kolor, intensywny aromat, idealny smak. I teraz uwaga: nie wszystko jedno, jaką wodę wybierzesz do swojej małej czarnej. O tym, jaki może mieć wpływ na efekt końcowy (czyli smak napoju, którym chcesz się delektować), przeczytasz więcej w dalszej części tego tekstu. Okazuje się, że znaczenie mają nie tylko mieszanki, urządzenia do parzenia kawy czy akcesoria do ekspresów!

Jak woda wpływa na smak kawy?

Zacznijmy od tego, w jaki sposób woda w ogóle wpływa na smak kawy. Zanim przejdziemy do szczegółów, należy sobie uświadomić jedno: w uproszczonym podziale procentowych, woda to aż 98% gotowej kawy, oczywiście pod warunkiem, że mówimy o małej czarnej bez dodatku mleka czy cukru. Trudno więc wyobrazić sobie, że woda miałaby nie mieć kompletnie żadnego znaczenia dla smaku kawy!

Woda o nieprzyjemnym, metalicznym posmaku czy z wyraźnym zapachem chloru wpłynie na smak kawy, po prostu go psując – niezależnie od tego, jak drogą mieszankę kupiłeś i ile włożyłeś wysiłku w jej perfekcyjne zmielenie. Warto mieć też na uwadze to, że twarda woda może zniszczyć ekspresy automatyczne czy kolbowe – osadzanie się kamienia sprzyja ich awariom w zaskakująco krótkim czasie.

Jaka jest odpowiednia woda do parzenia kawy?

Jaka jest idealna woda do parzenia kawy? Musi być przede wszystkim czysta i pozbawiona nieprzyjemnego posmaku czy zapachu. Absolutnie nie używaj do przyrządzania małej czarnej wody z widocznymi zanieczyszczeniami z rur czy mocno chlorowanej. Odczyn też ma znaczenie: zgodnie z wytycznymi Specialty Coffee Association, najlepsza woda do kawy powinna mieć odczyn 6,5-7,5 pH.

Jak uzyskać wodę odpowiednią do parzenia kawy?

No dobrze, a skąd wziąć wodę, która spełni wszystkie warunki? Jest na to kilka sposobów.

  • Po pierwsze: kranówka. Wcale nie powiedziane, że woda płynąca w rurociągach w Twoim mieście jest koszmarna. Sprawdź jej jakość i wszystkie dane, które dostępne są w miejskich wodociągach. Jeśli zawartość wszystkich minerałów w wodzie w ujęciu, do którego jesteś podłączony, wynosi ok. 140 mg/l, woda jak najbardziej nadaje się do parzenia kawy. Oczywiście, o ile ma też przekonujący Cię smak.
  • Woda mineralna, ale koniecznie taka o niskiej mineralizacji, inaczej możesz uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. Minerały zawarte w wodzie mogą wpływać na jakość przyrządzonego napoju, jego smak oraz aromat.
  • Woda źródlana.
  • Woda filtrowana, czysta i pozbawiona chloru, czy nadmiernej ilości magnezu i wapnia. Otrzymywana w procesie filtracji (na przykład w specjalnym dzbanku z filtrem węglowym) zwyczajnej kranówki. Do filtrowania kranówki można też wykorzystać metodę tak zwanej odwróconej osmozy.

To ważne:
Ilość minerałów rozpuszczonych w wodzie (TDS, czyli Total Dissolved Solids) dopuszczona do spożycia to 1000 mg/litr. Między innymi według organizacji The Specialty Coffee Association do przygotowywania doskonałej kawy najlepsza jest woda o TDS równym 120 – 160 mg/litr.

Odpowiednia temperatura wody do parzenia kawy

Woda powinna być nie tylko czysta i smaczna – musi mieć też odpowiednią temperaturę. Jeśli chcesz wydobyć z ziaren to, co najlepsze, upewni się, że wrzątek ostygł do temperatury w zakresie 88-94 stopni Celsjusza. Podobny zakres zalecany jest do przygotowania kawy rozpuszczalnej. Niezależnie od tego, czy robisz kawę po turecku, zalewając zmielone wcześniej ziarna w kubku, czy korzystasz z takiego urządzenia, jak kawiarka french press, nie korzystaj z wrzątku – w ten sposób dosłownie zagotujesz ziarna i zniszczysz wszystkie cenne składniki, które są odpowiedzialne za smak i zapach kultowego napoju. Z kolei, jeśli użyjesz zbyt chłodnej wody, smak kawy będzie “płaski”, a z ziaren nie zostanie wydobyta pełna moc.

Mogłeś nawet nie zdawać sobie sprawy, jak wielkie znaczenie dla finalnego arcydzieła, jakim jest pyszna kawa, ma… woda. Ten niepozorny, ale szalenie ważny składnik może zepsuć smak najcenniejszych i idealnie zmielonych ziaren. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię kawa rozpuszczalna, czy espresso z ekspresu kolbowego, dobra woda zawsze będzie podstawą.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.47 / 5.00 149 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-05
Wszystko dotarło szybko i sprawnie
2023-11-15
La Pavoni Domus Bar naprawiony sprawnie i szybko odesłany z powrotem. Bardzo dobry kontakt z działem obsługi klienta oraz serwisem. Polecam tę firmę.
pixelpixel