
Miód wielokwiatowy z liofilizowanymi cytryną i miętą
Bogactwo miodów wielokwiatowych
Miody wielokwiatowe to duża grupa miodów, która jest jednym z popularniejszych i powszechnie stosowanych produktów pszczelich. Miody mogą różnić się smakiem, barwą i walorami zdrowotnymi, które uzależnione są od gatunków kwiatów, krzewów i drzew wybieranych przez pszczoły, miejsc występowania pasiek oraz terminów zbioru. Miody wiosenne charakteryzujące się jasnymi barwami i delikatnym smakiem, miody letnie (zawierające nektar lipy) i późniejsze (z gryką lub słonecznikiem). Miód wielokwiatowy nazywany jest miodem „tysiąca kwiatów”, ponieważ powstaje z różnych roślin, zarówno uprawnych, jak i dziko rosnących.
Zawartość miodu wielokwiatowego 
Najliczniejszą grupą związków w miodzie wielokwiatowym są węglowodany (zwłaszcza glukoza i fruktoza).W dużej ilości występują także kwasy organiczne. Dużą zawartością cukrów prostych odznacza się miód z kwiatów wiosennych. Natomiast miody z pełni lata oraz jesienne są bogatsze w enzymy, biopierwiastki i związki o działaniu przeciwdrobnoustrojowym.
A co z woskiem?
Częstą domieszkę miodów wielokwiatowych stanowią niewielkie ilości wosku, pyłku kwiatowego, a nawet spadź z drzew iglastych, która nadaje im wówczas specyficzny smak i zapach. Ponadto można w nim odnaleźć też witaminy oraz pewne ilości makroelementów (potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, chlor i inne). Okazało się, że miód ten odznacza się wysoką zawartością krzemu, czyli pierwiastka, który jest niezbędny do prawidłowego działania układu krwionośnego, odnowy skóry, włosów i kości. Miód wielokwiatowy wykazuje jednak niską aktywność antybiotyczną.
Jak rozpoznać miód wielokwiatowy? 
W zależności od okresu zbioru miód wielokwiatowy może mieć różną barwę, od jasnokremowej do herbacianej. Po procesie krystalizacji zmienia nieco kolor na jasno szary lub jasno brązowy. W stanie płynnym miód nektarowy z kwiatów wiosennych jest jasny i słodki, dodatkowo ma przyjemny i delikatny zapach kwiatowy, a także łagodny smak. Natomiast miód z okresu letniego jest znacznie ciemniejszy, a jego smak i zapach są bardziej zdecydowane. Zapach miodu wielokwiatowego jest zazwyczaj intensywny, przypominający zapach wosku. Czasami jednak dominować może zapach określonego nektaru, na przykład lipy, gryki czy akacji. Jeśli chodzi o smak, jest on zazwyczaj łagodny i słodki, bez względu na porę zbioru. Z tego powodu jest on polecany szczególnie dzieciom.