Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy kawa podnosi ciśnienie?

2024-03-30
Czy kawa podnosi ciśnienie?

Wpływ kofeiny na organizm – badania naukowe

Czy kawa podnosi ciśnienie? Tak. Sporadyczne spożycie kofeiny powoduje krótkoterminowe podwyższenie ciśnienia krwi. W przypadku osób, które piją kawę regularnie, dochodzi jednak do wykształcenia odporności na działanie kofeiny, co oznacza, że nie dochodzić do wzrostu ciśnienia krwi w organizmie. Badania wykazują, że chwilowy skok, spowodowany wypiciem kawy, nie ma żadnych skutków zdrowotnych dla większości zdrowych osób.

Czy kawa rozpuszczalna podnosi ciśnienie?

Zwykło się twierdzić, że kawa typu instant jest łagodniejsza od kawy mielonej lub z ekspresu. Musisz jednak wiedzieć że relacja kawa a ciśnienie, nie jest uzależniona od rodzaju spożywanego napoju. Co za tym idzie, spożycie kawy rozpuszczalnej ma taki sam wpływ na podniesienie ciśnienia co wypicie innego rodzaju napoju z zawartością kofeiny. Oczywiście, niektóre rodzaje i metody przygotowania pozwalają uzyskać napój o mniejszej lub większej zawartości kofeiny. A czy kawa bezkofeinowa podnosi ciśnienie? Nie! To szczególny rodzaj kawy, w której ziarna poddawane są specjalistycznej obróbce, dzięki czemu nie zawierają kofeiny.

Po jakim czasie kawa podnosi ciśnienie?      

Skoro już znasz odpowiedź na pytanie, czy kawa podnosi ciśnienie, możemy przejść do kolejnej kwestii, czyli czasu, po którym można spodziewać się efektów spożycia kofeiny. W większości przypadków jest to od 15 do 45 minut od wypicia kawy. Po tym okresie można zaobserwować pobudzenie organizmu i skok energetyczny. Oczywiście, im większe spożycie kofeiny tym większa tolerancja na jej działanie, dlatego osoby, które wypijają dziennie kilka filiżanek mogą w ogóle nie odczuwać skutków jej działania.To czy kofeina podnosi ciśnienie jest kwestią indywidualną. Nie sposób powiedzieć, czy kawa jest szkodliwa, czy też w pełni bezpieczna, dlatego warto dokonywać obserwacji i oceniać swoje samopoczucie zaraz po spożyciu kofeiny. Tak jak wspomnieliśmy, u niektórych osób nawet jedna filiżanka może skutkować szybkim wzrostem ciśnienia, podczas gdy inni w ogóle nie odczują jej działania niezależnie od tego, jakie ilości wypiją. 

Czy można pić kawę przy wysokim ciśnieniu?     

Dotychczas przeprowadzone badania naukowe nie wykazały negatywnego wpływu spożywania kawy na stan zdrowia. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy przeciętna ilość kofeiny, zawarta w dwóch kubkach czarnej kawy, wynosi maksymalnie 300 mg, co skutkuje podniesieniem ciśnienia skurczowego o około 8 mm Hg, natomiast rozkurczowego — 6 mm Hg. Ciśnienie wraca do początkowej wartości najpóźniej po trzech godzinach od wypicia kawy.Zatem czy przy nadciśnieniu można pić kawę? Tak. Wzrost ciśnienia krwi jest w większości przypadków niewielki i krótkotrwały. Oczywiście, osoby, które nie piją kawy regularnie, mogą odczuwać mocniejsze pobudzenie, niemniej nie jest to dla nich niebezpieczne. Warto przy tym zaznaczyć, że kawa jest uznawana za super food, czyli wyjątkowo prozdrowotny składnik diety. Oprócz dobroczynnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy wykazuje działanie antynowotworowe i zawiera całą gamę przeciwutleniaczy.

Kawa a nadciśnienie — jaką kawę spożywać?

To czy można pić kawę przy nadciśnieniu i co będzie najlepszym wyborem dla pacjenta cierpiącego na te przypadłość, należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Część osób decyduje się na spożywanie wyłącznie kawy bezkofeinowej, niemniej w większości przypadków chorzy nie muszą odstawiać kofeinowych napojów. Przykładowo, w 100 ml Americano znajduje się mniej niż 70 mg kofeiny, podczas gdy kubek tradycyjnej parzonej kawy zawiera około 85 mg.·       

  • 100 ml americano – 70 mg·       
  • 30 ml espresso – 65 mg·       
  • Kawa rozpuszczalna z 2 g – 60 mg·       
  • Kawa mielona parzona z 5 g kawy – 86 mg
Zaufane Opinie IdoSell
4.47 / 5.00 147 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-24
Realizacje zamówienia oceniam na piątkę z plusem. Przesyłkę z kawą otrzymałem już następnego dnia od daty zamówienia.
2023-10-10
Dobra komunikacja, szybka realizacja, miłe gratisy. Polecam!
pixelpixel