Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy dzieci mogą pić kawę?

2024-04-22
Czy dzieci mogą pić kawę?

Obiegowa opinia głosi, że dzieci nie powinny pić kawy. To przekonanie jest tak mocno zakorzenione w naszej świadomości, że zapytani o szkodliwe skutki spożycia napoju, nie jesteśmy w stanie powiedzieć nic konkretnego. „Kawa zawiera kofeinę, dlatego nie powinna być spożywana przez dzieci” – to główny argument. Ta sama kofeina występuje jednak w herbacie, czekoladzie, czy napojach energetycznych, które jeszcze do niedawna były dostępne dla osób niepełnoletnich. Czy jest zatem logiczny powód, przez który dzieci nie mogą pić kawy? W jakim wieku można bezpiecznie włączyć małą czarną to diety?

Od ilu lat można pić kawę? Rzut oka na badanie naukowe

Zastanawiasz się, od którego roku życia można pić kawę, aby nie wywołało to niepożądanych efektów ubocznych i nie wpłynęło na rozwój dziecka? Z informacji zamieszczonych na stronie Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC) wynika, że dzieci mają taką samą zdolność metabolizowania kofeiny co osoby dorosłe. Badacze wskazują jednak, że w przypadku małoletnich, którzy wykazują osobniczą wrażliwość na zwiększone ilości kofeiny, może wystąpić chwilowy stan pobudzenia lub rozdrażnienia.Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Buffalo zgłębili ten temat, przeprowadzając badania na próbie 21 dzieci, które ukończyły 12 lat. W czasie eksperymentu podawano im napój z kofeiną oraz próbki placebo. Jak się okazało, dzieci, które spożyły kofeinę lepiej poradziły sobie na testach sprawdzających ich pamięć krótkotrwałą oraz szybkość przetwarzania informacji niż ich koledzy, którzy pili napój bez kofeiny. Co za tym idzie, kofeina, podawana w małych dawkach, nie tylko nie okazała się szkodliwa, ale wyraźnie poprawiła koncentrację najmłodszych.

Czy w wieku 11 lat można pić kawę?

W przypadku młodszych dzieci, mniej więcej do 11. roku życia, zaleca się unikanie napojów z kofeiną. Dlaczego dzieci nie mogą pić kawy? Ma to związek z tym, że organizm młodego człowieka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, co powoduje problemy z przetworzeniem substancji. Zatem od jakiego roku życia można pić kawę? Przyjmuje się, że dolna granica wynosi wspomniane 12 lat. Za bezpieczną dzienną dawkę uznaje się 100 mg, przy czym wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań. Niektóre osoby, nawet dorosłe, mają mniejszą tolerancję na działanie kofeiny — zbyt duża dawka może wywołać szkodliwe efekty uboczne w postaci problemów z zasypianiem, nadpobudliwości, a nawet zaburzeń emocjonalnych.Kwestia, czy dzieci mogą pić kawę, jest zatem otwarta. Najlepiej nie przyspieszać momentu włączenia małej czarnej do diety młodego człowieka, niemniej jeżeli tak się stanie nie ma żadnych dowodów na to, że wystąpią negatywne skutki picia kawy u nastolatków.

Czy dzieci mogą pić cappuccino?

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnej kawy mielonej lub espresso są napoje mleczne z niewielkim dodatkiem kofeiny. Zauważ, że w przypadku kawy przelewowej średnia zawartość kofeiny wynosi 72 mg na 100 ml. Biorąc pod uwagę, że jedna porcja to około 250 ml, zawartość substancji przekracza limity wyznaczone dla dzieci. W pojedynczym espresso, które stanowi bazę dla latte czy cappuccino, zawartość kofeiny wynosi około 45 mg. Zatem czy dzieci mogą pić cappuccino? Tak, jeżeli oprócz tego nie spożywają żadnych innych napojów z dodatkiem kofeiny, mogą wypić do dwóch kaw dziennie.

A może kawa Inka? Mała czarna dla dzieci

Picie kawy ma nie tylko wymiar smakowy, ale także kulturowy. Jeżeli Twoje dziecko widzi, że rozkoszujesz się małą czarną, prawdopodobnie zechce wziąć z Ciebie przykład. Jeżeli maluch jest w wieku przedszkolnym, dobrym zamiennikiem tradycyjnej kawy będzie Inka klasyczna lub smakowa, np. z dodatkiem mleka, czekolady czy karmelu. Od ilu lat dzieci mogą pić kawę zbożową? Przyjmuje się, że bezpieczną granicą jest trzeci rok życia. Kawa na bazie jęczmienia, żyta i cykorii, może być spożywana przez nawet bardzo małe dzieci bez obawy o wystąpienie negatywnych skutków zdrowotnych. Jej smak wprawdzie odbiega od tradycyjnej mielonej, ale to zdecydowanie najlepszy wybór dla najmłodszych. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.47 / 5.00 149 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-14
Szybka dostawa
2024-01-05
Perfekcyjna realizacja zamówienia! Jak zawsze. Dziękuję
pixelpixel